Școala de Aikido - Filozofie și Valori:

Respect și etică - Valori fundamentale

Respectul și etica sunt două valori fundamentale în practica Aikido-ului și sunt promovate în mod activ în cadrul școlii noastre. În Aikido, respectul nu este doar o formă de politețe superficială, ci reprezintă o atitudine profundă de apreciere și recunoaștere față de toate ființele și de comunitatea din jurul nostru.

În practica Aikido-ului respectul este manifestat în multiple moduri. Începând de la modul în care ne salutăm și ne adresăm instructorilor și colegilor de antrenament, până la respectul față de tradițiile și valorile Aikido-ului, acesta este o componentă esențială a interacțiunilor noastre. Respectăm experiențele și abilitățile celorlalți practicanți și învățăm să fim conștienți de impactul pe care îl avem asupra lor.

Etica reprezintă un set de principii și valori morale care ne ghidează în comportamentul și acțiunile noastre. În Școala de Aikido promovăm etica în fiecare aspect al practicii noastre. Respectăm integritatea și onestitatea în relațiile noastre cu ceilalți practicanți și instructorii noștri. Ne străduim să fim corecți și să ne asumăm responsabilitatea pentru acțiunile noastre.

Etica în Aikido se extinde și în afara tatami-ului. Încurajăm practicanții noștri să aplice principiile Aikido-ului în viața de zi cu zi și să se comporte într-un mod etic și responsabil în relațiile lor personale și profesionale. Învățăm să fim empatici și să îi tratăm ceilalți cu respect, să fim conștienți de impactul pe care îl avem asupra mediului înconjurător și să fim în serviciul comunității în care trăim.

Un aspect important al eticii în Aikido este să avem un spirit de colaborare și ajutor reciproc. În timpul antrenamentelor, ne împărtășim cunoștințele și experiențele noastre pentru a crește împreună. Învățăm să fim generoși cu cunoștințele noastre și să ne sprijinim colegii de antrenament în progresul lor. Acestă abordare cooperativă ne ajută să construim o comunitate puternică și să creăm un mediu de învățare și dezvoltare benefic pentru toți practicanții.

Prin promovarea respectului și eticii în Aikido, ne construim nu doar abilități fizice și tehnice, ci și caracterul și integritatea noastră ca indivizi. Aikido-ul devine o cale prin care învățăm să ne respectăm pe noi înșine, să respectăm pe ceilalți și să trăim în armonie cu valorile noastre morale.