Fondatorul și Viziunea sa asupra Aikido-ului

La baza Școlii de Aikido stă sensei Iulian Bosoi, un instructor dedicat, cu o viziune modernă și integrată asupra Aikido-ului. Pe lângă expertiza sa în această artă marțială, sensei Iulian Bosoi este și psiholog, cu o bogată experiență profesională. Această dublă specializare îi permite să combine principiile psihologiei cu arta Aikido-ului, creând o abordare holistică atât pentru autoapărare, cât și pentru dezvoltare personală.

Cu peste 20 de ani de practică intensă în Aikido, sensei Iulian Bosoi este activ și implicat în mod direct în predarea și promovarea acestui stil marțial. În formarea sa, a avut ocazia să învețe sub îndrumarea unor maeștri de renume, printre care maestrul Dan Ionescu, președintele Federației Române de Aikido. Această colaborare l-a ajutat să aprofundeze tehnicile și principiile Aikido-ului, contribuind la dezvoltarea unei practici autentice și eficiente.

Una dintre preocupările esențiale ale fondatorului este adaptarea Aikido-ului la nevoile reale ale practicanților, prin dezvoltarea unor tehnici aplicabile în situații practice. Împreună cu abordarea sa psihologică, sensei Iulian Bosoi susține că Aikido-ul poate fi nu doar o formă de autoapărare, ci și un instrument de consolidare a încrederii în sine și de creștere personală. În cadrul antrenamentelor, accentul se pune pe dobândirea unor abilități concrete și pe pregătirea elevilor pentru a face față provocărilor din viața cotidiană.

O altă dimensiune a viziunii sale este integrarea competiției ca instrument de dezvoltare fizică și mentală. Considerând competițiile o modalitate de a testa și perfecționa tehnicile, Iulian Bosoi a afiliat Școala de Aikido la Worldwide Sport Aikido Federation (WSAF). Această organizație internațională promovează Aikido Tomiki, singurul stil competițional de Aikido, ceea ce aduce o abordare inovatoare și energică în antrenamentele școlii.

Astăzi, sensei Iulian Bosoi continuă să fie un mentor activ și prezent pentru toți practicanții care doresc să exploreze și să aprofundeze Aikido-ul. Cunoștințele sale de psiholog, alături de experiența sa vastă în Aikido, creează un mediu de învățare stimulant, unde fiecare elev are ocazia să se dezvolte pe mai multe planuri. Școala de Aikido rămâne astfel un spațiu dinamic, în care arta marțială este învățată și practicată la cel mai înalt nivel.